Hedefinize odaklanmadan önce ilk yapmanız gereken seviyenizi ve sınırlarınızı öğrenmek olmalı. Böylece uygun ayarda yüklemelerle, toparlanmanız için gereken süre doğru olarak hesaplanarak, hem sportif hayatta hem de kişisel hayatınızda daha verimli bir antreman programı takip edebilirsiniz. Sizi spordan soğutacak veya daha da önemlisi sakatlanmanıza yol açacak gereksiz aşırı yüklemelerin önüne geçebilirsiniz.

Bu noktada gerekli protokoller takip edilerek yapılan performans testleriyle birlikte,  testin doğru bir şekilde yorumlanması ve bunun size uyarlanması çok önemlidir. Bisiklet ve dayanıklılık sporlarında bu değerlendirmelerin yapılmasında kullanılan pek çok performans testi bulunmakta olup, en doğru ve en kesin sonucu alacağınız yöntem laktat testidir. Bunun dışında daha az etkin ancak uygulaması daha az masraflı ve daha kolay olan  FTP testi, RAMP testi, Cooper testi gibi uygulamalarda spora özellikle yeni baslayanlar için yeterlidir.

Gerekli görüldüğü veya arzu edildiği takdirde yukarıdaki testlerin yanı sıra laktat testininde tarafımızca gerçekleştirilmesiyle, performansınız analiz edilerek doğru yüklenme aralıklarınız belirlenecektir.

 

Screen Shot 2018-06-22 at 8.51.40 PM

 

 

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close